Категорії
Освіта за кордоном

Середня освіта в Німеччині: державні та приватні школи

Шкільна освіта в Німеччині

Німеччина відома не тільки завдяки автомобілям, ковбаскам та футболу. У цій країні можна отримати одну з найбільш якісних освіт у Європі. Отримати її прагнуть далеко не тільки учні німецького походження. Плюс в тому, що школи в Німеччині надають масу можливостей для цього за рахунок різноманітності освітніх програм і підходів до навчання.

Шкільна освіта в Німеччині має безліч аспектів, які потрібно обов’язково розглянути перед рішенням йти до німецької школи. Потрібно вибрати тип школи, вивчити рейтинг навчальних закладів всередині даної групи і дізнатися всі вимоги для вступу. Вони можуть бути різними в залежності від територіального розташування школи в залежності від федеральної землі. https://clout.com.ua/

Німецька система шкільної освіти

Для того, щоб дитина в Німеччині отримала середню освіту, їй потрібно навчатися щонайменше 12 років. Рівно стільки займає весь процес від початкової школи до закінчення старших класів, де дітей готують до вступу до університету.

Середня освіта в Німеччині має обов’язковий характер. У державних школах з батьків не беруть ані євро за навчання. Доплачувати потрібно лише за екскурсії, закупівлі канцтоварів на особливі випадки, копіювання додаткових навчальних матеріалів та інші подібні послуги.

Якщо говорити про всю структуру шкільного навчання, то вона охоплює тільки два глобальних ступені: початкову школу і старшу школу. Поріг початкової школи в Німеччині дитина переступає у 6 років, а закінчує її в 10-12 років. Зауважимо, що при вступі до першого класу школи дитина повинна володіти німецькою мовою на європейському рівні B1 (так званий «пороговий» рівень самостійного володіння мовою). В іншому разі питання про вступ дитини до початкової школи відкладеться щонайменше на рік.

Після проходження курсу предметів початкової школи всіх дітей направлюють за різними типами шкіл в залежності від здібностей. Якщо тестування фіксує середні показники, дитина найчастіше вирушає в «основні школи» (Hauptschule). Це аналог середньої ланки загальноосвітньої української школи. Учні після її закінчення можуть продовжити освіту, в тому числі професійну, або ж відразу почати трудову діяльність.

У випускників початкової школи, чий рівень засвоєння знань визначено як «сильний», є варіант піти в «реальні школи» (Realschule). Навчання тут ведеться з прицілом на ту чи іншу професійну діяльність, цікаву учням. Після закінчення вони отримують атестат зрілості.https://clout.com.ua/

Державні гімназії — найбільш престижна форма навчальних закладів. Потрапити туди можна, отримавши рекомендаційний лист від першого вчителя. До вступу в вузи гімназистів готують в 11-12 класах, після чого учні здають випускний іспит (Abitur) і отримують право за його результатами бути зарахованими в вподобаний університет без вступних випробувань.

У кількох федеральних землях діє практика створення «єдиних шкіл». Це означає, що в одному і тому ж будинку розташовуються школи різних рівнів. Роблять це для мінімізації психологічного дискомфорту у дітей з нижчим статусом школи. Також це спрощує перехід з одного типу школи до іншого в разі потреби.

Види шкіл в Німеччині

Як і будь-яка цивілізована країна з високим рівнем життя, Німеччина пропонує різні можливості для отримання освіти. Для дітей, що мають труднощі у навчанні, створені спеціальні школи (Sonderschule). Повну середню освіту можна отримати і в вечірніх навчальних закладах.

Альтернативою державним школам є навчальні заклади приватного типу. Найбільш престижними вважаються приватні школи міжнародного типу та школи-пансіони. https://clout.com.ua/

Міжнародні школи

Міжнародні школи в Німеччині створювалися для дітей іноземних громадян, які бажали навчатися у відповідності з німецькою системою освіти. Щоб учні з-за кордону могли ефективно долати мовний бар’єр, на базі шкіл відкривають мовні курси. Втім, йдучи до міжнародної школи, студент повинен мати солідний багаж знань іноземних мов (німецької та англійської), що б відповідало європейському рівню B2. Практично кожна така школа пропонує широкий спектр додаткових освітніх послуг, спрямованих на всебічний розвиток особистості дитини. Найвідомішою серед подібних вважається школа Берлін-Бранденбург.

Школи-пансіони

Такі елітні навчальні заклади переважно розраховані на дітей заможних громадян Німеччини. Діти з інших країн також мають можливість навчатися у німецьких школах-пансіонах. Але проблема в тому, що для вступу потрібно знати німецьку вже трохи краще, ніж за умов вступу до міжнародних шкіл. А якщо знання необхідно «підтягнути», потрібно буде брати додаткові заняття за додаткову плату. Тут діти навчаються і проживають у житлових корпусах. «Навчальні містечка» розташовуються в мальовничих місцях, в тому числі, серед природи, подалі від великих міст. Очолюють список найбільш відомих шкіл-пансіонів у Німеччині Шпикероог, Шлосс-Штайн, Вітгенштейн, Биркльхоф і Салем (Залем).

Оцінки в Німеччині

Тема шкали успішності німецьких школярів взагалі дуже цікава. Оцінки в школах Німеччини ставляться в дзеркальному відображенні у порівнянні з оцінками в Україні. Та й шкала у німців — шестибальна. Вся ж система балів виглядає наступним чином (від гірших до кращих):

  • 6 — «ungenügend» (дуже погано)
  • 5 — «mangelhaft» (незадовільно)
  • 4 — «ausreichend» (вельми посередньо)
  • 3 — «befriedigend» (задовільно; на достатньому рівні)
  • 2 — «gut» (добре)
  • 1 — «sehr gut» (дуже добре)

Цей  цікавий культурний аспект також потрібно мати на увазі. https://clout.com.ua/

Рейтинг кращих шкіл

Німецький журнал Capital проводив дослідження в сфері освіти. На його основі він виявив кращі державні школи Німеччини. Ось як виглядав індекс популярності за версією видання.

  1. Об’єднана школа Бонн-Бойел (Бонн);
  2. Гімназія Ахерна (Ахерн, Баден-Вюртемберг);
  3. Коледж Святого Аллоизия (Бонн);
  4. Школа Оденвальд (Хеппенхайм);
  5. Гімназія — замок Хагерхоф (Bad Honnef).

Все перераховане — пансіони. Навчання в таких школах Німеччини оплачується з державного бюджету, а от проживання, харчування та інші додаткові послуги — вже за рахунок батьків учнів. Вартість перебування в пансіоні складає від 14500 до 24000 євро за навчальний рік.

Від освітніх програм, пропонованих школами, просто рясніє в очах. Діти розвиваються фізично, естетично і, звичайно, в мовному плані учні отримують неоціненний досвід, вивчаючи не лише основні іноземні мови (німецька, англійська та іспанська), але навіть і латину. Останній з названих варіантів пропонує коледж Святого Аллоїзія.

Кажучи про якість і престиж середньої освіти, неможливо пропустити кращі приватні школи в Німеччині. На вершині списку розташувалися 6 найбільш відомих і популярних серед німців та іноземних громадян навчальних закладів.

  1. Бранденбургська міжнародна школа (Берлін);
  2. Школа — замок Нойбойерн (Розенхайм);
  3. Приватна гімназія — замок Торгелов (Торгелов-ам-Зеє);
  4. Школа Луйсланд (Гроссе Брайте);
  5. Школа Святого Георга (Кельн);
  6. Школа — замок Салем (Салем).

Документи для вступу та вартість навчання

Пам’ятайте, що окрім солідної суми для вступу потрібно подолати мінімальний поріг вимог, щоб дитина була зарахована до вподобаної нею німецької школи:

  • знання німецької мови (рівень B1-B2) та англійської мови (необхідний рівень визначається школою);
  • перелік річних оцінок за два останні роки навчання в українській школі (якщо не вступаєте до першого класу);
  • рекомендаційний лист від керівництва школи, виконане на бланку навчального закладу.

Вартість навчання — різноманітна. Якщо не брати до уваги безкоштовні школи, то діапазон цін може охоплювати суми понад 11600 євро на рік, з верхньою позначкою майже 40000 євро за рік.