Категорії
Цікаві факти

Цікаві факти про Місяць. Особливості природного супутника Землі

Цікаві факти про Місяць

Незважаючи на великі успіхи в дослідженні Місяця в результаті космічної гонки у другій половині минулого століття, природний супутник Землі залишається все ще недостатньо дослідженим і недавні відкриття тільки підвищують інтерес вчених і актуальність даного об’єкта дослідження. Нещодавно знайдені джерела води на Місяці можуть допомогти повернути людину на його поверхню і навіть привести до створення дослідних баз. Враховуючи інтерес і актуальність цієї теми, ми вирішили створити наукову презентацію фактів про Місяць і особливості супутника Землі.

1. Теорія формування Місяця

Теорія формування Місяця

Згідно з сучасними науковими теоріями, формування місяця почалося близько 4,6 млрд. років тому, незабаром після створення Сонця і Сонячної системи, в результаті потужного зіткнення планети Земля та об’єкта, який за розмірами був схожий з Марсом. При зіткненні виникло достатньо енергії, щоб випарувати частину зовнішніх шарів Землі і почати розплавлення обох тіл. Частина мантії, кам’яних частинок і речовин, що були викинуті на орбіту навколо планети Земля в результаті зіткнення, змогли конденсуватися в єдине тіло. За теорією, під впливом власної ваги викинутий на орбіту матеріал отримав сферичну форму і утворив Місяць, яким ми його сьогодні бачимо.

2. Міжнародне право про Місяць

Цікавий факт: відповідно до міжнародного Договору про космос 1967 року, Місяць знаходиться під такою ж юрисдикцією, як і міжнародні води. Місяць може бути використаний в мирних цілях усіма державами, а Договір забороняє розміщення зброї або будь-яких військових баз на його поверхні.

3. Американський Проект А119

Американський Проект А119

Підписання договору про демілітаризацію космосу мало історичне значення в часи Холодної війни, адже в США в 1950-х роках серйозно розглядався “Проект А119” – секретний план скидання атомної бомби на Місяць, щоб показати свою військову перевагу і компенсувати тогочасне відставання в космічній гонці в очах громадян, – цікавий факт про місяць.

4. Політ тварин навколо Місяця

Тварини в космосі

Цікавий факт: висадка людини на Місяць є досягненням американських астронавтів, однак перед ними облетіли навколо Місяця черепахи на радянському апараті “Зонд-5”. Після завершення експедиції у вересні 1968 року безпілотний космічний корабель “Зонд-5” повернувся на Землю і приземлився в Індійському океані. Весь “екіпаж” корабля, до великої радості вчених, був врятований.

5. Спростування “Місячної змови”

Цікавий факт: теорія місячної змови була повністю спростована в 2011 році, коли зонд HACA зробив фотографії, на яких добре видні сліди діяльності людини на Місяці, а точніше: залишене дослідницьке обладнання і спусковий модуль, розгалужені сліди коліс і сліди ніг астронавтів. Докази успішної висадки людини на Місяць мають не тільки представники американської сторони. Співробітники Індійської організації космічних досліджень стверджують, що індійський апарат “Чандраян-1” зробив знімки посадкового модуля і його слідів. Та навіть попередньо аналізуючи ці знімки можна з 100% вірогідністю розвіяти всі історичні міфи про те, що експедиція нібито було інсценовано, – цікавий факт про Місяць.

6. Вода на Місяці

Цікавий факт: у 2009 році працівники HACA виявили воду на Місяці і саме ця знахідка дозволить розмістити космічну станцію на Місяці. Дослідження води, яка перебувала на Місяці мільярди років, наблизить вчених до розгадки історії Сонячної системи. Висадка дослідників на Місяць відбудеться найближчими роками.

7. Походження місячного пилу

Місячний пил

Цікавий факт: Місячний пил – це результат падіння крихітних мікрометеоритів з космосу протягом мільйонів років. Він дрібний, як мука, але дуже грубий, тому є небезпечним для людей і техніки. Агресивна природа місячного пилу, за даними зарубіжних наукових ЗМІ, є більш серйозною проблемою для інженерів і для здоров’я дослідників, ніж радіація. Досвід HACA показує, що місячний пил призводить в непридатність взуття космонавтів і дряпає сонцезахисний піддашок, погіршуючи видимість. Місячний пил потрапляв всередину кораблів і скафандрів, викликаючи у космонавтів, які вдихнули її, місячну лихоманку, – цікавий факт про Місяць.

8. Різниця між місяцетрусами і землетрусами

Цікавий факт: вчені вважають, що Місяць, як і Земля, має розплавлене ядро, тому там трапляються невеликі місяцетруси, які відбуваються за кілька кілометрів від поверхні і призводять до розривів і тріщин. Місяцетруси слабкіші за землетруси і трапляються значно рідше, проте тривають вони довше – 10 хвилин. Це в кілька разів довше, ніж на Землі, тому місяцетруси несуть велику небезпеку для можливих місячних станцій.

9. Вплив місяця на людину

Вплив місяця на людину

До сьогодні наука змогла довести, що фази місяця впливають на цикл сну людини. Дослідження Базельського університету в Швейцарії показало, що люди найкраще сплять під час молодого місяця, а під час повного місяця частіше трапляються безсонні ночі, – цікавий факт про Місяць.

10. Кратери на супутнику Землі

На Місяці відсутня атмосфера, а це означає, що поверхня не захищена від космічних променів, метеоритів і сонячного вітру, тому кратери на Місяці залишаються незмінними навіть через мільярди років після формування. Дослідження кратерів Місяця дозволило вченим сформувати теорію місячного катаклізму. Місячний катаклізм стався близько 4 мільярдів років тому, коли в результаті падіння метеоритів на Місяць і, можливо на Землю, сформувалися сотні кратерів.

Ось такі цікаві факти про Місяць.