Категорії
Освіта за кордоном

Аспірантура (PhD), MBA та стажування за кордоном

Після здобуття вищої освіти багато фахівців хочуть отримати додаткову освіту за кордоном. Таке бажання може бути обумовлено різними причинами – комусь необхідно підвищити власний професійний рівень, хтось хоче отримати знання, які даються за кордоном, а хтось хоче вивчити нову професію. Незалежно від причин, все більша кількість людей цікавляться можливістю отримання післявузівської освіти за кордоном. І сьогодні ми розглянемо, що для цього треба, що собою представляє така освіта і наскільки можливо отримати її нашим співвітчизникам.

Що включає в себе освіта після вузу?

Після отримання диплома у вітчизняному вузі проходить деякий час і діючі фахівці замислюються про підвищення кваліфікації або про здобуття додаткової. Післявузівська наукова освіта – поняття широке, тому включає в себе наступні різновиди:

  • Магістратура за кордоном. Передбачає отримання міжнародного ступеня магістра наук з можливістю подальшого продовження наукової діяльності. Підходить для тих, хто хоче більше уваги приділити теоретичним аспектам досліджуваної науки і, при можливості, продовжити її поглиблене вивчення.
  • Аспірантура за кордоном. Якщо вже є ступінь магістра наук у вітчизняному або закордонному вузі, то можна продовжувати наукову діяльність, вступивши до аспірантури. Даний напрямок передбачає підготовку кадрів з найвищою кваліфікацією, які в підсумку будуть ідеально володіти як теоретичними, так і практичними аспектами досліджуваної науки.
  • Друга вища освіта за кордоном. В даному випадку все просто – за необхідністю людина може отримати другу вищу освіту, яка ніяк не пов’язана з попередньою. Підходить це для тих, хто бажає освоїти нові науки і отримати додаткові знання в галузі.
  • Стажування за кордоном. Це передбачає участь осіб у різних програмах за різними напрямками діяльності – практично для кожної спеціальності існують програми стажувань, на яких учні можуть отримати міжнародний досвід.

Відзначимо, що фундаментальна наукова освіта не включає в себе різні програми обміну – ці напрямки доступні не тільки для випускників, а й для студентів вузів.

Наскільки популярною є післявузівська наукова освіта за кордоном?

Популярність додаткової освіти за кордоном зростає з кожним днем. Про це свідчить як збільшення кількості шкіл і компаній, що пропонують послуги для співвітчизників, так і статистичні дані закордонних навчальних закладів. Як приклад наведемо дистанційні програми навчання – якщо на початку / середині 2000-х вони не користувалися популярністю, то сьогодні вузи з дистанційним навчанням мають велику кількість учнів з країн СНД.

Популярністю користуються країни Східної Європи (Чехія, Польща, Словаччина) завдяки відносно низькій вартості навчання і проживання, США і Західна Європа (Німеччина, Франція і Британія), завдяки високому рівню наданих знань та досвіду. Останнім часом популярності набули і розвинені країни Азії – Японія і Китай, які успішно поєднують в собі переваги двох перерахованих вище категорій.

Переваги післявузівської освіти за кордоном

Серед всіх переваг відзначимо найбільш важливі:

  • Практичні навички та досвід. Учні можуть порівняти рівень освіти, отримати корисні знання і навички, які не надаються в Україні, а при можливості – отримати практичний досвід, який підвищить вартість праці працівника.
  • Поглиблене вивчення наук. Якщо мова йде про отримання ступеня магістра або про навчання в аспірантурі, то закордонний досвід є безцінним – крім знань, набутих у вітчизняних вузах, студент зможе отримати багато новиї знань.
  • Удосконалення мовних навичок. Англійська мова має бути на високому рівні, а за необхідністю – і мова країни навчання. У процесі років навчання або стажування, учні отримують прекрасну можливість вийти на найвищі показники мовних навичок.
  • Можливість подорожувати і відпочивати за кордоном. Приємний бонус: студент не тільки здобуде освіту, але і зможе заглибитися в культуру і побут держави перебування.

Чи складно потрапити на навчання за кордон і наскільки складно вчитися за кордоном?

Відповімо так: вступити до закордонного вузу або на стажування набагато простіше, ніж продовжувати вчитися і здобувати знання. Фактично, для вступу необхідний лише стандартний пакет документів (диплом про вищу освіту, закордонний паспорт з візою, запрошення від вузу, довідки про несудимість / відсутність захворювань і довідки про наявність достатньої кількості коштів для перебування в країні), плюс документи, які можуть вимагатися окремими вузами. Для вступити до престижних вузів необхідно і наявність сертифікатів IELTS / TOEFL, що підтверджують високий рівень володіння англійською мовою і, при необхідності, сертифікати знання мови країни перебування.

Вчитися за кордоном або проходити стажування складніше, ніж у вітчизняних вузах. Викладацький склад та управління піклуються про власну репутацію, тому навчання не буде легким, а проблеми в навчанні доведеться вирішувати не звичними для вітчизняних вузів способами, а власними силами. Але є і приємний момент – якщо студент або стажист дійсно хоче отримати освіту, для нього не будуть створювати ніяких перешкод, а викладачі і роботодавці будуть тільки сприяти навчанню, допомагаючи при необхідності і надаючи додаткові знання.

Вартість післявузівської освіти

Вартість залежить від безлічі факторів – типу навчання (ціни в магістратурі, аспірантурі, на стажуванні або другій вищій освіті будуть різними), престижності вузу (ті ж Сорбонна або вища школа бізнесу Лондона будуть мати дуже високі ціни), тривалості навчання, вартості проживання в країні і т.д. При необмеженому бюджеті і гарних знаннях можна вибирати престижні вузи, які дають найвищий рівень освіти, при обмеженому бюджеті можна орієнтуватися на нові приватні вузи або на державні вузи з можливістю безкоштовного навчання. В середньому, рік навчання в європейських країнах або США обійдеться в 15-20 тисяч доларів (хоча вартість престижної освіти MBA за кордоном може досягати і більше 100 тисяч доларів на рік).

Чи можна безкоштовно отримати наукову освіту за кордоном?

У багатьох державних вузах Європи, Азії та США є стипендіальні та інші програми, що дозволяють безкоштовно навчатися студентам з України. Однак в кожному випадку учням пред’являються вимоги, необхідні для безкоштовного навчання. З огляду на практичний досвід, відзначимо, що багато студентів, аспірантів і стажистів проходять безкоштовне навчання за спеціальними програмами, а рівень їх освіти не гірший від тих студентів, які знаходяться на платнеому навчанні.